pondělí 30. prosince 2013

Podzimní Berlín

Protože se mi o dva dny, díky podzimním prázdninám, prodloužil státní svátek 28.10., využili jsme toho a vyrazili do Berlína. Tady jsem psala, že je to další místo, kam se chci vrátit. A bohužel, tohle byl jeden z těch rozpačitých návratů...

Když jsem tam byla v roce 2006 s mámou, odjížděla jsem z Berlína naprosto nadšená s pocitem, že se tam musím vrátit. Teď, o sedm let později, jsem odjížděla s pocitem, že je to fajn město, že jsem se sem tedy vrátila, ale že jsou i jiná města, která chci ještě vidět a že Berlín dvakrát prozatím úplně stačil.

Překvapilo nás to, že centrum Berlína je jedno velké staveniště a věžím památek směle konkurují věže jeřábů. Celé okolí Unter den Linden bylo obklopené velice zvláštními různě barevnými potrubími procházejícími ve výšce celým centrem. A když manžel zjišťoval, co to je a na co to je, dočetl se, že tím odčerpávají obrovské množství spodní vody. Zajímavé také bylo, jak toto evropské velkoměsto stále profituje ze své socialistické minulosti. Respektive z rozdělení na východ a západ. Ono, co si budeme povídat, je to jedna z důležitých atrakcí, na které Berlín staví svůj cestovní ruch. Třeba na Muzeum NDR se stála fakt velká fronta a Berlínská zeď je skloňována po celém městě.

"barevné potrubí" protínající celé centrum Berlína

Z turistického pohledu je několik míst, která musíte při první návštěvě vidět Raichtag a jeho prosklenou kupoli s nádherným výhledem na celý Berlín (vstup je zdarma a je dobré si místa na prohlídku rezervovat předem, jinak budete pravděpodobně stát frontu na místě). 

Raichtag
Od moderního, nově postaveného Postupimského náměstí (Postamer platz) projít kolem působivého Památníku holocaustu až k Postupimské bráně a od ní pokračovat po tepně Berlína ulicí Pod Lipami (Unter den Linden) až k Muzejnímu ostrovu (Museum insel), kde se nachází pět významných berlínských muzeí – Nové muzeum, Staré muzeum, Pergamonské muzeum, Národní galerie a Bodeho muzeum. Pokud byste měli alespoň některé navštívit, tak určitě Pergamonské, kde je nádherný obrovský oltář ze starověkého Pergamonu a neméně úchvatná Istařina brána a pak Nové muzeum, kde se můžete obdivovat bustě egyptské královny Nefertiti, která je prostě úžasná.

Památník holocaustu 
Postupimská brána

Pod Lipami (Unter den Linden)
Muzejní ostrov
Naproti Muzejnímu ostrovu uvidíte staveniště a Humbold box. Místo něj vyroste za pár let kopie městského zámku, který nechali komunisté zbourat a nahradili ho typicky socialistickým Palácem republiky. Z něj ale prý unikal azbest, tak ho v roce 2006 začali rozebírat a teď tam pomalu roste opět původní zámeček. Tohle mě u Němců také fascinuje, že všechny stavby, které byly zničené, staví znovu a přesně podle původních (viz vybombardované Drážďany).

Humbold box
Od Muzejního ostrova pokračujte na Alexander platz a pokud se vám bude chtít, procházku můžete zakončit na vrcholu televizního vysílače. Kousek za Alexander platz je několik nákupních center, takže tam jděte třeba na nákupy.

Alexander platz
Od Raichtagu se také můžete vydat na druhou stranu přes Tiergartenzámečku Bellevue a kruhovému objezdu Großer Stern. Uprostřed něj stojí Vítězný oblouk. My se svezli autobusem k Charlottenburgu a pak opět busem pokračovali na tzv. Ku`damm, kde najdete spoustu luxusních i méně luxusních obchodů a také vyhlášený obchoďák KaDeWe.

Vítězný sloup

Ku`damm

Takovou perličkou, kterou jsem chtěla navštívit, byl Spree park. Kdysi největší zábavní park v Německu, dnes chátrající areál, na kterém se ale stále skvěle vydělává. Je to celkem působivé, ale pokud se chcete dostat do areálu a udělat nějaké pořádné fotky, musíte se připojit ke skupině s průvodcem, která vyráží buď v jednu nebo ve čtyři, výklad je pouze v němčině, trvá to asi dvě hodiny a za osobu platíte 15 euro. Původně jsem to chtěli také absolvovat, nakonec jsme ale sedli do levnější varianty – vláčku za 3 eura, který nás provezl kolem celého areálu. Na fotky sice nic moc, protože nesmíte vystoupit, ale cesta trvala jen 15 minut :-D a bylo to o dost levnější.

Spree park

U ubytování počítejte s tím, že pokud budete bydlet v centru, tak zaplatíte hodně peněz za parkování (většinou se platí i za parkoviště u hotelu), takže se klidně poohlédněte po hotýlku, který bude mít parkování zdarma.

Co se týče kosmetiky, tak jsem se celkem držela na uzdě. Neodolala jsem dalším dvěma oblíbeným L`oreál stínům, které u nás už bohužel nemají. Líbily se mi i gelové linky od Maybelline v odstínu Black Pink Diamonds. Chtěla jsem zkusit levnější variantu odlakovače v houbičce z Rossmanu od Isany (po příjezdu jsem zjistila, že ho už mají i u nás). Zaujal mě zapečený vícebarevný korekční pudr od Kiko a koupila jsem si houbičkový korektor pod oči od Maybelline v normálním odstínu (z Ameriky jsem si přivezla rozjasňující hodně růžovou verzi – nevýhoda absence testerů :-( ).


Maybelline Eyestudio Lasting Drama Gel Eyeliner 24h, odstín Black Pink Diamonds

vlevo odstín Black Pink Diamonds - vpravo odstín BlackŽádné komentáře:

Okomentovat